Top Ad unit 728 × 90

Kur atrast labas, bet lētas fotogrāfijas komerciāliem nolūkiem?Kur ņemt labas, kvalitatīvas un piemērotas bildes savas mājaslapas, reklāmas bannera, bukleta vai jebkura cita komercmateriāla vizuālajam noformējumam? Ar šo problēmu saskaras daudzi uzņēmēji, mārketinga speciālisti, mājas lapu dizaineri, mediju redaktori, satura veidotāji.

Pirmā atbilde, kas iešaujas prātā - fotogrāfiju taču var atrast un paņemt no Google meklētāja! Diemžēl šis risinājums parasti nav īstais. Bez atļaujas izmantojot Google atrastas fotogrāfijas, jūs varat sev (vai savam klientam) sagādāt nopietnas nepatikšanas.

Ne mazums cilvēku dzīvo ar priekšstatu, ka internets ir brīvi pieejamu resursu krātuve, un, ka nav nekas slikts paņemt jau citur publicētu fotogrāfiju un ievietot to savā mājaslapā vai kā citādi izmantot sava biznesa popularizēšanas nolūkiem. Daļa patiešām neapzinās, ka šāda rīcība būtībā ir krimināli sodāma - tā ir fotogrāfa mantisko un autortiesību pārkāpšana, vienkārši sakot - zādzība.

"Bet es šo bildi atradu Google!"


Tā skan visbiežākais skaidrojums gadījumos, kad fotogrāfs vērsies ar pretenziju par nelikumīgu sava darba izmantošanu. Taču jāsaprot, ka tas nav un nevar būt attaisnojums. Izmantot citu autoru fotogrāfijas bez viņu piekrišanas drīkst tikai tad, ja autors jau sākotnēji pie bildes to īpaši norādījis, pieliekot klāt "Public Domain" (CC0) licenci. Jebkurā citā gadījumā (un jo īpaši tad, ja uz bildes redzamas autora ūdenszīmes un/vai "copyright" Ⓒ norāde) bildes izmantošana vienmēr jāsaskaņo ar tās autoru vai mantiniekiem, ja vien kopš autora nāves nav pagājis vairāk par 70 gadiem (tik ilgs ir autortiesību noilguma termiņš). Nederēs arī atruna, ka, pārpublicējot bildi, jūs esat norādījis tās autoru vai izcelsmes avotu - atļauja taču tik un tā nav saņemta!

Ir arī tādi, kas apzināti pārkāpj fotogrāfu autortiesības, cerot uz to, ka internets taču ir tik plašs, ka bildes autors to nepamanīs. Šādas cerības lolot vairs nav pamata. Fotogrāfi var (un mēdz) viegli pārbaudīt, vai internetā viņu bildes nav izmantotas nelegāli. Google piedāvā iespēju Reverse Image Search, kur atliek tikai augšuplādēt fotogrāfiju vai ievadīt kādu no tās interneta hipersaitēm, lai meklētājs uzrādītu visas pārējās vietnes, kur šī fotogrāfija tikusi publicēta.

Konstatējot sava darba neatļautu izmantošanu, fotogrāfam ir visas tiesības pieprasīt no jums kompensāciju un, ja neizdodas vienoties, viņam tikai atliek vērsties tiesā pēc būtībā garantētas uzvaras. Turklāt, iesniedzot prasību par autortiesību pārkāpumu, pat nav jāmaksā tiesas nodeva. Iespējams, vēl lielāku skādi var nodarīt tas, ja fotogrāfs nevis dodas uz tiesu, bet gluži vienkārši informē publiku par to, ka jūsu uzņēmums ir pārkāpis autortiesības un atsakās par to atlīdzināt - šādā veidā var ātri vien sabojāt gadiem būvētu reputāciju. Sūdzības.lv ir vietne, kas ļoti labi kotējas Google meklēšanas rezultātos - tur ielikta sūdzība par uzņēmuma negodprātīgumu var būt pirmais, ko potenciālais klients par šo uzņēmumu atrod.

Bildes tomēr ir vajadzīgas, taču dārgi maksāt negribas! Ko darīt?

Pirmais risinājums ir censties sameklēt pietiekami labas fotogrāfijas, kuras to autori labprātīgi dod izmantošanai par brīvu arī komerciāliem nolūkiem - jau minētā (CC0) licence vai daži citi "Creative Commons" paveidi. Jārēķinās gan, ka meklēšanas process būs ilgs un piņķerīgs, būs rūpīgi jāiedziļinās, kādi ir nosacījumi katrā konkrētajā gadījumā (piemēram, bildes autors var prasīt, lai tiek norādīts viņa vārds vai mājaslapa, lai tiek pielikta atsauce uz brīvās izmantošanas licenci, utt). Turklāt šis risinājums diez vai būs īstais, ja jāsameklē mazliet specifiskākas fotogrāfijas par Eifeļa torni vai Lielo Ķīnas mūri (kaut vai gadījumos, kad nepieciešamas bildes tieši par Latviju).

Otrā iespēja, protams, ir doties uz lielajām foto bankām, kur bildes ir kvalitatīvas un to izvēle ir liela. Taču jārēķinās ar to, ka šajās bankās parasti ir diezgan nesaprotama cenu politika - cenas bieži tiek noteiktas nevis skaidri un gaiši dolāros (vai eiro) par katru bildi, bet gan t.s. "kredītos", proti, vispirms jāiegādājas kāds "kredītu" skaita komplekts un tad var rēķināt, cik un kuras bildes par šiem "kredītiem" iznāk iegādāties. Iespējams arī par noteiktu summu mēnesī veikt abonēšanu, taču izdevīga šī sistēma kļūst vien tad, ja bildes tiek iepirktas lielos vairumos, taču, ja laiku pa laikam nepieciešama tikai kāda atsevišķa fotogrāfija, globālo foto banku bildes var izmaksāt diezgan sālīti - vidēji no 12 līdz 20 eiro par vienu pilna izmēra bildi (bet pats mazākais bildes izmērs, kas der tikai kā pavisam miniatūra ilustrācija pie kāda raksta - vidēji no 3 eiro par vienu bildi). Otrkārt, globālajās foto bankās, lai gan kvantitāte ir milzīga, bildes par Latviju pārsvarā tomēr aprobežojas ar populārāko tūrisma objektu, klasisko panorāmu un atpazīstamāko simbolu attēlojumiem. Ja vēlies sameklēt ko specifiskāku, biežāk nākas vilties.

Trešā iespēja ir tā, par kuru daudzi nezina un nenojauš. Izrādās, ka arī Latvijā netrūkst foto entuziastu veidotu vietējo foto banku, un vairākas no tām piedāvā gan daudzveidīgu un oriģinālu, gan kvalitatīvu, gan cenas ziņā vilinošu fotogrāfiju arsenālu. Iepērkoties vietējās foto bankās, iespējams nošaut vairākus "zaķus" vienlaikus - gan atrast "svaigas", unikālas, citur "nenolietotas" bildes (kā tas nereti ir ar populārākajām globālo foto banku bildēm), gan lielāka iespēja atrast tieši tādas bildes, kas precīzāk atbilst vēlamajai specifikai (par Rīgu un Latviju).

Latvijas foto banku pārskats


Viena no aktīvākajām un modernākajām Latvijas foto bankām ir Photoriga.com, kas specializējusies uz dažādiem Rīgas un Latvijas skatiem. Photoriga.com arhīvā šobrīd ir ap 6000 fotogrāfiju, to skaits tiek regulāri papildināts. Photoriga.com darbojas jau kopš 2009. gada, taču nesen lapā izveidots apjomīgs, ērti pārskatāms bilžu katalogs, un, sadarbībā ar Failiem.lv ieviesta ērta bilžu tiešās iegādes iespēja (savienojums ar Swedbank internetbanku, Paypal vai iespēja maksāt ar bankas karti). Photoriga.com faktiski ir pirmā izvēle, kur meklēt bildes no Rīgas - te pieejamas ļoti apjomīgas kolekcijas dažādiem galvaspilsētas tematiem (piemēram, pirmskara mūra īres namu fotogrāfijas vien ir vairāk nekā 500, Rīgas jauno dzīvokļu ēku bildes - virs 300, gandrīz visu Rīgas baznīcu ārskati, galvenās iestādes, viesnīcas, lielveikali, skolas un universitātes, infrastruktūra, parki un daba utt). Šajā fotobankā bilžu cenas ir ļoti pievilcīgas - vismazākais foto publicēšanai internetā (480px, ar ko pilnīgi pietiek, piemēram, ilustrācijai pie ziņu raksta) izmaksā tikai 1 eiro, bet pilna izmēra fotogrāfijas var iegādāties par 9 eiro. Turklāt, pērkot bildes vairumā, cenas ir vēl zemākas.

Vēl viena "jaunās paaudzes" foto banka, kas šobrīd piedāvā ap 2000 fotogrāfiju un to klāstu regulāri papildina, ir Fotorobs.lv. Arī šeit izveidota fotogrāfiju tiešās iegādes iespēja, bet cenas gan ir dārgākas - mazākais izmērs (600px) izmaksā 3 eiro, bet pilns izmērs - 25 eiro.

Kvantitātes ziņā visapjomīgākā no vietējām foto bankām ir Redzet.lv. Šeit apkopots ap 18 000 fotogrāfiju gan no Latvijas, gan ārzemēm, to cenas ir no 1,30 eiro līdz 8,68 eiro. Redzet.lv gan nepiedāvā fotogrāfijas uzreiz nopirkt pa tiešo lapā - jāsazinās ar lapas autoru. Fotogrāfiju klāsts tiek regulāri papildināts.

Latvijā ir vēl vairākas vietējās fotobankas, kas piedāvā lielākoties dabas ainavu bildes apdrukai un nav publicējušas savu cenu politiku - Manalatvija.com, Skatkartes.lv. Tāpat internetā atrodami arī Latvijas foto banku "dinozauri" - Fotobanka.lv un Latvianphoto.com. Fotobanka.lv projekts gan izskatās pamests, lapai ik pa brīdim acīmredzot pazūd savienojums ar internetu, tā neielādējas. Arī Latvianphoto.com attīstība šķiet apstājusies, pēdējie foto tajā ievietoti 2015. gadā.

Seko mūsu Facebook lapai un esi lietas kursā par jaunākajām Rīgas un Latvijas fotogrāfijām, arhitektūras, pilsētvides un tūrisma rakstiem Photoriga.com! 


Kur atrast labas, bet lētas fotogrāfijas komerciāliem nolūkiem? Reviewed by Ikars Kublins on Wednesday, June 14, 2017 Rating: 5

5 comments:

 1. Domāts droši vien 70 gadi kopš autora nāves, nevis kopš uzņemšanas brīža. Pie tam tās ir mantiskās tiesības, autortiesības paliek uz visu mūžu.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pareizi, paldies par precizējumu!

   Delete
  2. Bet par otro punktu gan nebūs tiesa - autortiesībām ir noilgums, lai cik dīvaini tas nebūtu:

   36.pants. Vispārīgie noteikumi par autortiesību termiņu
   (1) Autortiesības ir spēkā visu autora dzīves laiku un 70 gadus pēc autora nāves, izņemot šā likuma 37.pantā minētos gadījumus.

   Delete
  3. Tas tiešām ir ļoti dīvaini. Esmu pārsteigts. Varbūt likuma autori tam nepievērsa uzmanību?

   Delete
  4. jā, bezmaz iznāk, ka var paņemt Rembranta gleznu un pateikt, ka tā tavējā :)

   Delete

All Rights Reserved by Riga City Photos © 2014 - 2015

Contact Form

Name

Email *

Message *

Powered by Blogger.