Top Ad unit 728 × 90

Sausseržu raibspārnis | Five-spot burnet (Zygaena lonicerae)    Zygaena lonicerae, the narrow-bordered five-spot burnet, is a moth of the Zygaenidae family. Zygaena lonicerae have a wingspan of 30–46 millimetres (1.2–1.8 in). The forewings reach a length of 16–19 millimetres (0.63–0.75 in) in the females, while they are slightly smaller in males. The forewings usually show five crimson to vermilion spots and a black basic color, with a strong bluish or blue-green reflection. The third spot is smaller than the fourth one. Head, thorax and abdomen are black and moderately to strongly hairy. The antennae are long and slender and slightly clavate and tapered. The females are similar to males, but the top of the front wing is slightly rounded and the abdomen and the thorax are less hairy. However this species is very variable. Usually the moth populations in Alpine areas are much larger, while those from southern Europe are darker.

Latvijā visbiežāk sastopamais raibspārņu dzimtas tauriņš - sausseržu raibspārnis un divas bites, viena no tām lidojumā uz ziedu.

Raibspārņi ir nelieli vai vidēji lieli tauriņi. Tie sastopami galvenokārt pļavās. Bieži viņi novērojami pa vienam vai vairākiem sēžot uz ziediem, piemēram, uz tīruma pēterenēm. Aktīvi saules gaismā. Raibspārņi lido lēni un it kā neveikli. Sēžot uz zieda spārnus sakļauj jumtveidā. Viņu spārni ir zilgani, ar metālisku spīdumu un sarkaniem plankumiem, kas dažkārt pāriet gareniskās joslās. Briesmu gadījumā raibspārņi izliekas beigti, pie tam izdala pilienu dzeltena šķidruma ar nepatīkamu smaku. Kāpuri dzīvo atklāti uz lakstaugiem, galvenokārt uz tauriņziežiem, bet dažu sugu kāpuri arī uz kokiem un krūmiem. Raibspārņi ir viena no sugām mazskaitliskākajām dzimtām Latvijā. Zināmas tikai 8 sugas (visā pasaulē ~ 1000 sugu).

[full_width]
Sausseržu raibspārnis | Five-spot burnet (Zygaena lonicerae) Reviewed by Ikars Kublins on Monday, July 11, 2016 Rating: 5

1 comment:

All Rights Reserved by Riga City Photos © 2014 - 2015

Contact Form

Name

Email *

Message *

Powered by Blogger.