Top Ad unit 728 × 90

Talsi


Talsi


Population | Iedzīvotāju skaits: 10 377

Area | Platība: 7,83 sq km
Founded as town | Dibināšanas gads: 1917
Region | Reģions: Kurzeme (Western Latvia)


   Talsi is small town in North-western part of Latvia. It's one of beautiful Kurzeme towns which has preserved historical centre. In Talsi case, there's also charming topographical layout - the town is located on several (in total - 7) hills. Thus Talsi historical centre is divided in three parts - one of them in "valley" next to Talsi lake and the other two - up on the hills next to it.

Talsi ir mazpilsēta Latvijas ziemeļrietumu daļā, Kurzemes novadā. Talsi ir viena no skaistajām Kurzemes pilsētiņām, kurā saglabājusies ievērojama vēsturiskā apbūve. Talsu burvību pastiprina apvidus topogrāfiskās īpatnības - pilsēta ir izvietojusies uz vairākiem pakalniem (kopumā septiņiem), līdz ar ko tā ir it kā sadalīta vairākās daļās. Talsu vēsturiskais centrs ir sadalīts trijās daļās - viena no tām atrodas ielejā pie Talsu ezera, abas pārējās - uz blakus esošajiem pakalniem.

PHOTORIGA.COM PHOTO GALLERY OF TALSI | TALSU FOTO GALERIJA
WHAT TO SEE AND DO IN TALSI? TOP SIGHTSEEING PLACES

Stairways to Baznīckalns hill with Talsi Lutheran church | Kāpnes uz Baznīckalnu, kur atrodas Talsu luterāņu baznīca, atpazīstams pilsētas silueta elements

Classical view to Talsi town, from Talsi hillfort | Klasiskā Talsu panorāma, raugoties no Talsu pilskalna jeb Klosterkalna

Pakalns, no kura paveras skats uz ieleju un Baznīckalnu varētu būt viena no skaistākajām vietām, kur Talsos dzīvot
Talsi kā Vanemas zemes ciems (villa Talse) pirmo reizi pieminēti 1231. gada kuršu līgumā ar Romas pāvesta sūtni Balduīnu no Alnas par pāriešanu kristīgajā ticībā. 1422. gadā pieminēta Talsu senpilsēta pie kuršu Talsu pilskalna (vācu: pilsahten to Talsen), bet līdz 1434. gadam Livonijas ordenis uzcēla Talsu ordeņa pili Dzirnavkalnā, kas ietilpa Kandavas fogtejā.

Talsus smagi skāra Otrais Ziemeļu karš, kura laikā 1657. gadā sākās mēra sērga un 1659. gadā zviedru karavīri nopostīja ordeņa pili, ko vairs vēlāk neatjaunoja. Lielo mēra epidēmiju izraisīja Lielais Ziemeļu karš, kad 1710. gadā Talsos palikuši dzīvi tikai 10 iedzīvotāji. 1819. gadā Talsi kļuva par pilskunga tiesas (Hauptmannschaft Talsen) centru, kas bija padota Tukuma virspilskungam. 1894. gadā Talsiem piešķīra ierobežotas pilsētas tiesības. 1905. gada revolūcijas laikā Talsi 3.-5. decembrī pilnībā pārgāja nemiernieku rokās, tos ar lielgabaliem apšaudīja krievu soda ekspedīcija. (CC, Wikipedia)

1917. gadā Talsi ieguva pilsētas tiesības. Ziemeļu piekrastes apgādei no Stendes platsliežu dzelzceļa stacijas tika uzbūvēti šaursliežu dzelzceļi, kas Talsus savienoja ar Mērsragu un Roju, kā arī ar Dundagu, Mazirbi un gar jūras krastu ar Ventspili. 2009. gadā tika izveidots Talsu novads, kurā iekļāva lielu daļu bijušā Talsu rajona pašvaldību un Talsi saglabāja administratīvā centra statusu.

Talsos etniskā sastāva ziņā dominē latvieši, vienlaikus pilsēta ir viena no čigānu kopienas centriem Latvijā. Biežāk čigānu valodu gadās dzirdēt tieši Baznīckalna rajonā.

Talsos dzīvo ap 10 tūkstošiem iedzīvotāju, un tas ir reģiona centrs, jo tās pievārtē ir daudzas apdzīvotas vietas (Pastende, Dižstende, Mundigciems, Zvirgzdi, Paugurciems, Laidze, Valdgale, Vandzene, (Talsciems) u.c.), kuru iemītnieku ikdienas gaitas rit Talsu pilsētā.

Talsos nav lielu rūpniecisku ražotņu. Pilsētas pievārtē ir vairāki kokapstrādes uzņēmumi (Vika Wood, Ingrid D u.c.) un smilts atradnes, kur strādā pilsētas iemītnieki. Daudzi iedzīvotāji strādā apkalpojošā sfērā, nelielos uzņēmumos celtniecības, santehnikas, poligrāfijas, elektroinstalācijas u.c. jomās Talsos un citur. (CC, Wikipedia)
Ķēniņkalns, no kura uzņemta iepriekšējā fotogrāfija, pa labi - atjaunotais Talsu tautas nams

Lielā street | Lielā iela

Backyards of Lielā street with typical 2-floor barns | Lielās ielas pagalmi ar Talsiem tipiskiem divstāvu šķūnīšiem

Kārļa Mīlenbaha street | Kārļa Mīlenbaha iela

Several soviet time commieblocks are renovated in Talsi | Vairākas no padomjlaiku blokmājām Talsos ir renovētas

Specprojekta dzīvokļu ēka Talso padomju laiku dzīvojamo ēku kvartālos

Private houses suburbs of Talsi | Privātmāju rajoni Talsu dienvidrietumu daļā


[full_width]
Talsi Reviewed by Ikars Kublins on Wednesday, May 04, 2016 Rating: 5

No comments:

All Rights Reserved by Riga City Photos © 2014 - 2015

Contact Form

Name

Email *

Message *

Powered by Blogger.